Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Havuz Türleri Hakkında Bilgi

Havuz türleri nelerdir? Dört yüzme havuzu seçeneğimiz var: beton, fiberglas, vinil ve yer üstü. Kullandığınız havuza göre bakım değişir. Aşağıdaki metinde, her havuz için gereken bakım ve bakımı size bildiriyoruz.

Bu yazıda size bugün var olan yüzme havuzlarının türlerini ve evde hangi bakımın yapılması gerektiğini tanıtacağız!

Mevcut yüzme havuzlarının türlerini sunmadan önce, size yüzme havuzlarının anlamını tanıtacağız; Ana bileşen, çocukların ve yetişkinlerin suyla doğrudan temas halinde yıkandığı ve spor yaptığı bir yer olan rezervuarı olarak kalır.

Havuz türleri nelerdir?

Beton Havuzlar

İnşaatı için olası şekil ve boyutların sonsuzluğu, uzun kullanım ömrü ile birleştiğinde, güzel ve eşsiz bir havuz istediğinizde beton havuzları harika bir seçenek haline getiriyor.

Sahibinin arzusu doğrultusunda tasarlanan ve çevresindeki mimari tasarımla uyumlu olarak inşa edilen, seramik kaplı beton havuzlar , konutlarda giderek artan bir önem kazanmıştır. Görsel açıdan tartışmasız üstün olan bu havuz türü, iyi tasarlandığında ve inşa edildiğinde, diğer malzemelerden oluşan havuzlarda elde edilmesi zor olan uyum, huzur ve zarafeti aktarır .

Bu tür havuzlarda birkaç on yıldır oldukça popüler olan ortak karo kaplama , küçük seramik karoların uygulanması için giderek daha fazla yer kaybetti. Kaplamasında böyle bir değişiklik, mozaik ve çeşitli renk kombinasyonları yaparak beton havuzları dekore etme ve özelleştirme olanaklarını daha da genişletiyor. Karoların kullanımı ile ilgili diğer bir avantajı da daha az kırılma şansıdır .

Bununla birlikte, tablet kullanımının sadece avantajları yoktur. Bir dezavantaj, havuzun su kalitesinin kontrolünde bir dikkatsizlik olduğunda (daha kesin olarak pH ve kalsiyum sertliğinde dikkatsizlik), bu pedlerin gevşemesine, dibine düşmesine neden olan daha büyük kolaylıktır. havuz ve aspire edildiğinde pompaya zarar verir. Beton havuzlar için diğer kaplama olanakları epoksi uygulaması veya vinil battaniyenin montajıdır .

Bununla birlikte, sızıntı nadir değildir. Çoğunlukla etrafındaki toprağın kalınlaşmasıyla betonda küçük çatlaklar oluşur ve yıllar geçtikçe giderilmesi zor sızıntılara neden olabilir. Bu nedenle iyi su yalıtımının önemi. Yapıdaki küçük çatlakların önlenmesi, özellikle yıllar geçtikçe, sadece inşaatı sırasında gerçekleştirilen birinci sınıf su yalıtımı ile zor olduğundan, uzun süredir hayal edilen beton havuz bir eziyet olmayacaktır.

Havuz Türleri Hakkında Bilgi

Beton havuzların bakımı

  • Tel fırça kullanabilirsiniz;
  • Klor ile lekelenmezler;
  • Bakır bazlı yosun önleyici leke;
  • Sürekli yosun gelişimi sorunlarının yaşandığı bir yer olan karolar arasındaki derz dolgularının temizliğine dikkat edilmelidir;

Fiberglas Havuzlar

Bakımı kolay ve düşük maliyetli bir havuz istediğinizde, fiberglas veya fiberglas havuzlar iyi bir seçenektir. Çok pürüzsüz bir yüzeye sahip oldukları için algler daha az eforla uzaklaştırılır ve girinti olmaması (derz dolgusu gibi) kir birikimini azaltır.

Vurgulanması gereken diğer noktalar, suyun pH’ı üzerinde çok az etkiye sahip olmaları, hızlı bir kurulum ve düşük kaçak oluşumuna sahip olmalarıdır.

Bu tür bir havuzun dezavantajları, duvarları destekleme işi yapmadan boşaltmanın imkansızlığı ve her zaman renginin solmasına yol açan resmin kırılganlığıdır. Bu tür havuzlarda kimyasalları uygularken çok dikkatli olunmalıdır. Bakır bazlı yosun öldürücülerin kullanımından kaçınılmalıdır çünkü bunlar genellikle sarımsı veya mavimsi lekelere neden olurlar. Klor uygulaması asla abartılamaz.

Genellikle fiberglas havuzlar veya hatta fiber havuzlar olarak bilinen polyester reçine ve fiberglas kumaş havuzları, “düşük” satın alma maliyetleri, yaklaşık 8.000 reais ve hazır bir satın alma kolaylığı nedeniyle Brezilya’da muhtemelen en yaygın olanlardır havuz.

Fiberglas havuzların bakımı

  • Resmi klor ve yosun önleyici lekelere ve çiziklere karşı çok hassastır. Uygulamadan önce klor çok iyi seyreltilmelidir (özellikle granül triklor kullanıldığında). Ürün uygulandıktan sonra havuzun dibinde kalan klor taşlarını algılayan, bir çubuğa bağlanan fırça tüm taşlar sökülene kadar süpürmek için kullanılmalıdır. Bu sayede havuzun dibindeki beyaz lekelerin önüne geçilmiş olur;
  • Asla tel fırça kullanmayın;
  • Hiçbir koşulda su yüksekliğinin yarısından fazlasını almayın. Bu tür bir havuz, kurumadan istiflenmemişse bozulur;
  • Kayıtların tutulmasında ve ön filtrenin temizlenmesinde ekstra özen, bu tür bir havuz genellikle çok küçük bir makine odasına sahiptir ve herhangi bir sızıntı veya hatta damlama nedeniyle su basması kolaydır;
  • Kıllı elektrikli süpürgelerin kullanımı elyaf havuzlarında daha uygundur, elektrikli süpürge tekerlekleri bile boyayı işaretleyebilir.

Havuz Türleri Hakkında Bilgi

Vinil Havuzlar

Bu kaplamaya sahip herhangi bir havuza vinil havuzlar denir ve rezervuarın inşası için kullanılan farklı malzemeler normalde farklılaştırılmaz (aşağıda göreceğimiz gibi).

Başka bir deyişle, vinil havuzun su yalıtım unsurundan başka bir şey değildir, bu durumda bu apaçık ortadadır. Dolayısıyla bu havuz türünün ortak noktası vinil kaplamasıdır (veya vinil battaniye), duvarları inşa etmek ve desteklemek için kullanılan yapılar farklılık gösterir.

Vinil havuzlar, fiberglas havuzlarla aynı bakıma sahiptir. Kullanılan vinil battaniyeler dayanıklı olmakla birlikte, keskin nesnelerle delinme riskine karşı dikkatli olunmalıdır.

Vinil havuzların yapımında kullanılan malzemeler

• Sac Levha

Kışın ılıman ülkelerde yaygın olan toprağın etrafındaki hareketinden kaynaklanan deformasyonlara ve hatta suyun donmasından kaynaklanan deformasyonlara karşı kolayca kalıplanabilme ve dayanma avantajına sahiptirler. Dezavantajı kolay korozyondur. Bu amaçla kullanılan bir diğer metalik malzeme olan alüminyum levhalar ise korozyona uğramaz ve montajı kolaydır. Bununla birlikte, kalıplanmaları daha zordur ve demirden yapılanlardan daha pahalıdırlar.

• Polimerik levhalar

Keskin kenarlara sahip olmadıkları için vinili kesme olasılığını azaltırlar, korozyona dayanıklıdırlar ve kalıplanmaları kolaydır, ancak en pahalı seçenektir. Yalıtım özelliklerinden dolayı ısıtmalı havuzlar için endikedir.

• Beton Bloklar

Brezilya’da en yaygın yapı malzemesi seçeneğidir. İnşaatlarında daha az uzman işgücü gerektirirler ve muhtemelen en uygun maliyetli olanlardır.

Havuz Türleri Hakkında Bilgi

Yer üstü havuzları

Yılın bir bölümünde hava soğuk olan bölgeler ve yazlık evler, portatif havuzlar veya yer üstü havuzlar için mükemmel bir seçenektir.

Brezilya’da yaygın olarak 1000 litrelik havuzlar satılıyor, vinilden yapılıyor ve galvanizli demir borularla yapılandırılıyor. Ancak bu havuzlar küçük olmalarının yanı sıra motor takma imkânına da sahip olmayıp, periyodik su değişimini bir bakım yöntemi olarak bırakmaktadır.

Orta büyüklükteki portatif yüzme havuzları harika bir yeniliktir ve giderek daha popüler hale gelmektedir. Yalnızca seçilen yere monte edilmeleri gerekir ve metalik malzeme, sert plastik veya hatta şişirilebilir plastik ile yapılandırılabilirler. Bu tür havuzlarda motor montajı için su girişi ve çıkışı vardır ve birçok modelde deniz süpürücüsü, merdiven, ısıtma sistemi ve taşınabilir güverte bulunur.

Kurulumda alınması gereken ana dikkat, zeminden herhangi bir keskin nesneyi ortadan kaldırarak alanı çok iyi temizleme ihtiyacıdır. Bu tür bir havuz, kurulum süresi, pratikliği ve maliyeti söz konusu olduğunda rakipsizdir.

×