Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Havuz bakımı ve temizliği, havuzların içinde oluşan çıplak gözle görünen veya görünmeyen kirlerin, kumların, yaprakların ve mikroorganizmaların temizlenerek, havuzun insan sağlığına uygun hale getirilmesi amacıyla yapılır. Havuz bakımı ve temizliğinin yapılmaması durumlarında, havuzda oluşan kirler, bakteriler havuzu kullanan insanlarda çeşitli hastalıklar bulaşmasına sebep olur. Bu açıdan havuz bakımı, havuz sahibi olan konutların, sitelerin ve turizm işletmelerinin titizlikle yapması gereken bir işlemdir.

Havuz Bakımı

Havuz Bakımı ve Temizleme Firması Nasıl Seçilir?

Profesyonel anlamda havuz temizliği, bu alanda uzman, temizlik araçları ve ekipmanlarına sahip, deneyimli firmalara yaptırılmalıdır. Havuzun bakımı ve temizliği için, bazı basit işleri kendiniz yapabilirsiniz ama havuz bakımının kusursuz bir şekilde yapılması için, bu alanda hizmet veren, teknik bilgi, eğitimli personele, ekipmanlara sahip bir firmaya yaptırmanızı tavsiye ederiz.  Havuz bakımında kullanılan kimyasalları Nedir?

Bu sebeplerden dolayıdır ki, havuz temizleme firması seçilirken, düzenli olarak bu firmadan bakım ve temizlik hizmet almak, firmanın bu alanda uzman, deneyim sahibi olduğunu değerlendirmek için bazı kriterlerin olduğunun farkında olmak ve yüzme havuzlarının bakımı, temizlik hizmetlerini ve gerekli ekipmanlarla, havuz malzemelerine sahip olan firmayı bulmanız gerekir.

Havuz Bakımı İçin Sözleşmeli hizmetler için Eğitilmiş Profesyoneller

Havuzun her modeli ve tasarımı için temizlik ve bakım hizmetlerini yürütmek için özel yöntemler vardır. Pazarda bilgi ve deneyime sahip bir havuz temizleme şirketi işe alırken, yüzme havuzlarının temizliği ve bakımı için ekipmanı kullanmak ve ürünleri kullanmak için gerekli niteliklere sahip profesyonellere sahip olma şansı artar.

Havuz Bakımı

Sunulan hizmetlerin sağlanması için garantili sertifika

Havuz temizleme şirketini işe almadan önce, gelecekteki ortağınızın bu tür bir hizmeti sağlama sertifikasına sahip olup olmadığını değerlendirin. Havuz temizleme şirketi, yasal olarak gerekli düzenlemelere uymanın yanı sıra düzenlenmiş ve bir sağlık iznine sahip olmalıdır.

Müşteri memnuniyeti

Kiralamayı düşündüğünüz havuz temizleme firmasının sunduğu hizmetlerin kalitesinden emin olmak için mevcut müşterilerin memnuniyetine ilişkin bir değerlendirme yapın. Şirketin web sitesinde müşteri referanslarını veya daha önce sağlanan hizmetlerin geçmişini araştırmak, sunulan hizmetlerin kalitesini kanıtlayabilir.

Yazın havuzların temizliği daha sabit mi olmalı?

Elbette yaz aylarında havuz temizliği daha sık yapılmalıdır. Bunun nedeni, yüzenlerin sayısındaki büyük artış, yüksek sıcaklıklar ve bir araya getirildiğinde klor tüketimini ve havuzlarda yosun, bakteri ve mantar oluşumunu büyük ölçüde artıran yüksek güneş radyasyonu insidansıdır.

Toplu kullanım havuzlarında, artık serbest klorun kontrolü, yalnızca havuzu şeffaf tutmak için değil, aynı zamanda, banyo yapanlar arasında hastalıkların bulaşmasını önlemek için sıkı olmalıdır. Genellikle gözden kaçan bir başka faktör de kalite ve filtreleme süresidir. Genellikle Brezilya havuzlarında kurulan kum filtreleri, yeterli kum yükü olduğunda ve tüm su hacminin günde en az bir kez içinden geçmesi için gereken süre boyunca çalışırken, toplam miktarın yaklaşık% 50’sini kaldırabilir. havuzlarda biriken kir.

Bununla birlikte, ya içine yerleştirilen filtre ortamının kalitesizliği ya da kullanım ömrü dolmuş olması nedeniyle filtrelerin sudaki kiri çıkaramadığı apartman dairelerine kurulmuş yüzme havuzlarının bulunması yaygındır. basitçe, işlemde kalan yetersiz süre nedeniyle.

Apartman dairelerine kurulan yüzme havuzlarının bakımını herkes yapabilir mi?

Toplu havuzların bakımı ile ilgili ilerlemenin birkaç yolu vardır. Her birinin artılarını ve eksilerini analiz etmek proje yönetimine kalmıştır. Ortak kullanım için havuz temizliğinin uzman personel tarafından yapılmasını gerektiren, gerekli ekipman ve teknik bilgiye sahip olması durumunda kat mülkiyeti görevlisi tarafından yapılabilecek bir standart yoktur.

Bununla birlikte, ortak kullanım için bir ortak mülkiyete kurulan her havuzun, Bölgesel Kimya Konseyi – CRQ’ya usulüne uygun olarak kayıtlı bir Teknik Sorumluya sahip olması Sağlık Gözetimi’nin bir gereğidir. Bu kurala uymak, kondominyum müdürüne bağlıdır, eğer ihmal edilirse ve havuzun herhangi bir kullanıcısı, kullanımdan sonra bir hastalığa yakalanmış olmaktan zarar görürse, müfettiş (güvenliği sağlamak için yasal sorumluluk kendisine verildiği için) ve tüm kiracılar için), tıpkı kat mülkiyeti para cezasına çarptırılabildiği ve yüzme havuzunun yasaklanabildiği gibi, sivil yargılanacak.
Sağlık Gözetimi, toplu kullanım için yüzme havuzları olan işletmeleri ihbar ederek denetimler gerçekleştirir.

Havuz Bakımı

Dış kaynaklı bir hizmetle sözleşme yapmayı seçmeniz durumunda, aşağıdakilere uyulmalıdır:

  • Amaçlanan şirket meşru mu ve faaliyete uygun olarak kabul ediliyor mu?
  • Hizmet için bütçelenen miktar gerekli tüm malzemeleri ve kimyasalları mı yoksa sadece işçiliği mi içeriyor?
  • Şirketin Teknik Sorumlusu var mı ve CRQ ve Sağlık Gözetimi’ne kayıtlı mı?
  • Bu şirket çalışanlarını CLT tarafından işe alınmış ve INSS ve FGTS ödemelerini güncel tutuyor mu? Böyle bir soru çok önemlidir, çünkü sözleşmeli şirketin işçilik yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, bu yükümlülüklerle ilgili olarak hizmet alanın, bu durumda kat mülkiyetinin yan yükümlülüğü anlamına gelir. Bu nedenle, havuz temizleme hizmetini veren işçi yasal olarak işe alınmamışsa veya hizmet veren şirket INSS ve FGTS’yi usulüne uygun olarak yatırmıyorsa, işçi, dışarıdan temin edilmiş olsa bile, kat mülkiyeti ile ilgili haklarını talep edebilir.

Kat mülkiyeti havuzu için önerilen temizlik sıklığı nedir?

Havuzun tedavisini kimin yapacağını belirledikten sonra, yapılacak hizmetlerin haftalık sıklığını belirlemek, tasfiye memuru veya kimyager, işe alınan Teknik Sorumlu, sorumlu kişiye kalmıştır.

Genelde küçük ve orta büyüklükteki apartman dairelerinde haftada üç temizlik yeterlidir. Daha büyük apartman dairelerinde veya havuzların yoğun kullanıldığı orta büyüklükteki apartman dairelerinde, yaz aylarında en az dört haftalık temizlik gerekir.

Kat mülkiyeti havuzlarının tedavisinde kullanılan ürünler nelerdir?

Toplu kullanım için yüzme havuzlarının bakımında konut kullanımına yönelik olanlara göre farklı özelliklere rağmen, bunların işlenmesi kullanılan kimyasallara benzer. Bu iki tür havuzun işlenmesini farklılaştıran şey, kat mülkiyetinin önemli meblağlarını boşa harcamadan tüm kullanıcılar için şeffaf ve güvenli bir havuz elde etmek için toplu havuzların bakımında gerekli olan daha büyük sorumluluk ve hassasiyettir.

Yüzme havuzlarının arıtılmasında kullanılan ana kimyasal olarak dezenfektanı, yüzme havuzunda bulunan kirletici maddelerin oksidasyonundan sorumlu olan üründen bahsedebiliriz: bakteriler, algler, virüsler, insan dışkıları, bitki parçacıkları vb. Genelde bu amaçla klor kullanılır. Ancak hidrojen peroksit, ultraviyole ışık ve ozon gibi birkaç alternatif ürün kullanabiliriz.

×