Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Havuz Pompaları Seçimi

Havuz Pompaları Seçimi konusunu açmadan önce, havuz ekipmanları arasında yer edinen havuz pompalarının, suyun devir daim yapmasını sağlayan cihazlar olduğunu belirtelim. Giriş enerjisinden daha fazla çıkış enerjisi ile suyun hareketlenmesini sağlayan pompa sistemi, boşaltım ve çevrim yapılmasını mümkün hale getirir.

Havuz Pompaları Nasıl Çalışır?

Havuz model ve büyüklüğüne göre farklı özelliklere sahip havuz pompaları, küçük havuz modellerinde plastik gövdeye sahip şekilde imal edilir. Bu tip pompaların büyük partiküllere karşı korunmasını sağlamak adına emiş kısmında sepetler bulunur. Bu sepetler, büyük cisimleri tutar ve motorun zarar görmesi engellenir. Sepetlerin belirli aralıklarla kontrol edilmesi tıkanmanın yaşanmaması adına önemlidir.

Havuz pompası Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Havuz Pompaları Seçimi

Havuz için önemli bir ekipmanı ifade eden pompa sisteminin havuz temizliğinde önemli bir yeri vardır. Havuz içerisindeki suyun filtre sistemine aktarılması ve temizlenerek yeniden havuza gönderilmesi pompa sistemleri sayesinde başarılı bir şekilde yerine getirilir. Suyu hareketlendiren, temiz tutan ve çevrim ile kalitesini koruyan pompa sistemlerinin farklı özellikleri vardır. Havuz sirkülasyon pompası özellik ve avantajlarını korumak için de bir dizi dikkat edilmesi gereken hususların da olduğunu not edelim. Uzun ömürlü, işlevini yerine getiren ve havuzdaki hareketliliği her daim sağlayan pompa sistemini muhafaza için şunlara dikkat edilebilir:

Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, pompaların susuz çalıştırılmamasıdır. Bu durum motorun arıza vermesine ve dolayısıyla kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir. Havuz ile ilgili temizlik sürecinin tamamlanmasından sonra pompaya su verilmelidir. Daha sonra da havuz suyunun hareketliliğinin sağlanması adına pompaya start verilebilir ve çalışma performansı belirli bir süre takip edilir. Herhangi bir aksilik söz konusu değil ise, pompanın çalışması sürdürülebilir. Pompa sisteminin arızalanmasına neden olan en önemli hata su verilmeden çalıştırılması ve pompa motorunun yanmasıdır.

Pompanın sahip olduğu basma vanası kapatılabilir. Emme vanası ise pompa ile ilgili bir dizi bakım ve onarım çalışmaları haricinde kapatılmaması gerekir. Çok yollu vana konumları ile ilgili bir çalışma yapılırken de pompanın kapalı olduğundan emin olunmalıdır. En önemli konulardan birisi de, pompa nerde olduğuna dair husustur. Kapalı ve hava almayan yerlere konulan pompaların ömrü kısalır. Çalıştığı süreç içerisinde ısı açığa çıkaran pompanın soğuması için açık havaya ihtiyacı vardır. Kapalı alanlarda soğuma performansı düşen ve ısını motora gönderen pompa sisteminin bozulması ve hasar görmesi mümkündür. Bu tip bir durumla karşılaşmamak adına pompa yerleşimi ile ilgili ikazların dikkate alınması gerekir.

Havuz Pompaları Seçimi

Pompa Tercihi Yerli ve İthal Havuz Pompaları

Havuz filtresi filtrasyon kapasitesi filtrasyon hızı pompa sistemi arasındaki uyum çok iyi bir şekilde kurulması gerekir havuz pompa seciminde kum filtresine uygun pompa seçimi çok önemlidir. Boru ile pompa arasındaki ölçü sorunları, havuzun büyüklüğüne göre çok fazla güç üreten bir pompa tedariki gibi hususlar verimliliğin azalmasına neden olur. Bu nedenle, uzman ekip tarafından yapılacak keşifler sonrasında ne tür bir pompa modeli tedarik edilebileceğine dair daha net ve verimli bilgi sahibi olunabilir. Yeni nesil pompa sistemlerindeki değişken hız özelliği sayesinde verimli bir çalışma modeli oluşturuldu. Geleneksel havuz pompaları 12 saat çalışır ve sabit bir hız üretir. Değişken hız özelliğine sahip pompa modelleri ise 24 saat çalışır ve sürekli sirkülasyon yapar. Ayrıca hızını kendi ayarlar. Böylece hem daha iyi bir filtreleme sistemi hem de enerji verimliliği sağlar.türkiyede en fazla kullanılan kaliteli havuz pompaları yerli havuz pompası olarak gemaş havuz pompaları ithal havuz pompası olarak astral havuz pompaları kullanılmaktadır.

Dikat edilmesi gereken hususların başında Pompa seçiminde sarf malzemeleri yedek parça fiyatları ve buluna bilirlik önemli bir rol oynamaktadır

Havuz pompa fiyatları ne kadar?

Hem ithal hem de yerli olmak üzere değişik havuz pompa sistemleri vardır. Hangi modelin ve ürünün havuzunuz için doğru olduğuna karar vermek için uzmana danışılabilir ve doğru bir tercih yapılabilir. Yanlış tercihler nedeniyle havuz pompalarından elde edilen verimlilik düşer. Bu da, havuzun temizliği açısından önemli bir işlevi yerine getiren pompadan kaynaklanan hijyen sorunlarına neden olur. Piyasadaki havuz pompa sistemleri araştırılırken havuz model ve ihtiyacına uygun bir araştırma yapılması lazımdır. Çok ucuz ürünlerin tedarik edilmesi durumunda performans ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Havuz kapasitesinden çok daha yüksek özelliklere sahip pompanın temin edilmesi de birtakım kusurların ortaya çıkmasına neden olur.

Havuz Pompaları Seçimi

Havuz pompa modellerinin her biri korozyona karşı dayanıklıdır. Sudaki kimyevi madde ve atıklardan dolayı herhangi bir korozyona uğraması söz konusu olmaz. Ayrıca, sessiz ve titreşimsiz çalışma özellikleri vardır. Bu husus, markadan markaya değişiklik arz edici bir özeliktir. Motorun ısınması halinde onu serinleten ve soğutan pervanenin kaliteli maksimumdur. Ancak her ne kadar birinci sınıf bir pervaneden söz edilse de, motor pervanesinin motoru soğutacak taze havayı alamaması halinde hedefini gerçekleştirmesi mümkün olmaz. Bu da, motorun aşırı ısınmasına ve yanmasına kadar varacak bir durum yaratır. O nedenle motor kısmının açık havada yer almasına önem verilmesi gerekir. Su pompalarına göre çok daha az bakıma ihtiyaç duyan havuz pompaları, deniz suyu için de kullanılabilir özelliğe sahiptir.

Havuz Pompası Fiyat ve Özelliklerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

×