Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Havuz Kum Filtresi Temizliği

Havuz Kum Filtresi Temizliği bir havuzun, temel ünitelerinden biri de Ku filtresidir. Havuz kum filtresi, havuzun suyundaki partikülleri temizlemek için kullanılır ve makine dairesinde konumlandırılır.

Havuz kum filtresi temizliği nasıl yapılır?

Filtrede, vana vardır ve bu vanada, resimdeki gibi, kolun üzerine getirildiği, 6 konum vardır. Bu 6 konumdan her biri, pompadan gelen suyu, hangi yola yönlendirileceğini işaret eder.

Havuz Kum Filtresi Temizliği
         6 Yollu Vana Konumları

1 Filtreleme Konumu:

Havuzun standart faaliyetinde ve havuz suyunu direkt filtreleme konumudur. Havuz bakımı dışında, vana konumu bu yolda bulunmalıdır.

2 Ters Yıkama Konumu:

Havuzun çalışmasından dolayı zamanla, kum filtresinde pislikler birikir ve basınç yükselir. Havuz kum filtresinin temizlenmesi için, ters yıkama işlemi yapılır.

3 Durulama Konumu:

Ters yıkama işleminden sonra filtrasyon işlemi yapılırsa, kum filtresinde ki pislikler havuza döner. Bunu önlemek için, 6 yollu vanada kol, 3 Rinse-Durulma konumuna getirilir. Sonra havuz pompası çalıştırılır, su temiz olana kadar beklenir, daha sonra ise havuz pompası durdurulup, vana kolu filtrasyon konumuna getirilir. Her ters yıkama işlemi sonrasında, bu yapılmalıdır.

4 Rögar Konumu:

Bu konumda, havuz suyundaki ve havuz dibindeki tortulaşma çok ise, 6 yollu vanada, kol bu konuma getirilerek, havuzdaki su kum filtresine verilmeden, direkt olarak kanalizasyona gönderilir.

Dip süpürme, havuz zemininde, dibinde birikmiş olan kirleri temizlemek için, havuzun vakum ağzına hortumlu süpürge takılarak yapılan işlemdir.

5 Çevrim Konumu:

Çevrim Konumunda, 6 yollu vana, havuzun suyunu kum filtresine gelemeden, doğrudan havuza geriye akmasını sağlar.

6 Kapalı Konumu:

Kapalı (Closed) konumunda, havuz tesisatının bakımı veya havuzun kullanılmaması durumlarında, 6 yollu vananın kolu bu konuma getirilir.

×