Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Bodrum Havuz Bakım Kimyasalları

Havuz Bakım kimyasalları, havuzu kullanan insanların sağlığını korumak için, havuzlarda insan sağlığına zararlı organizmaların temizlenmesi için kullanılan havuz malzemeleridir. Havuz suyu bakımında ihtiyacınız olan genel havuz kimyasalları nelerdir. Bodrum havuz bakımında kullanılan tüm havuz kimyasalları sağlık bakanlığı onaylıdır. 

 

Havuz Bakım Kimyasalları

Kullanılan Havuz Bakım Kimyasalları

Toz klor sıvı klor

Ph düşürücü

Ph yükseltici

Yosun önleyici

Parlatıcı topaklayıcı

Havuz çöktürücü

Havuz Dezenfeksiyon

 

Havuz suyunda selbest klor miktarı 0,5 pp ile 1,5 ppm arasında olmalıdır. Havuz suyunun dezenfeksiyonu için en yaygın metotlardan biri klor ile dezenfeksiyondur.

Toz granül klorla dezenfeksiyon elle yapılmaktadır  veya sıvı klor otomatik dozajlama üniteleri ile yapılmaktadır toz klor Elle dezenfeksiyon ilk kurulum maliyeti açısından ekonomik olması sebebiyle daha çok küçük ev havuzlarında tercih edilir.

Büyük havuzlarda ve profesyonel amaçlı havuzlarda ise havuz kimyasalları kesinlikle otomatik dozajlama sistemi kullanılmalıdır.

Havuzlarda kullanılan klor türevleri:

%12 ila %16 aktif klor miktarı ile sıvı klor sodyum hipoklorit

%65 kalsiyum hipoklorit

%56 toz klor sıvı klor sodyum dikloraizosiyonurat

%90 toz klor granul klor sodyum tirikkloraizosiyonurat

Havuz  pH değeri

Havuz suyunun ideal pH değeri 7,2-7,6 arasında olması gerekir.

Havuz suyunda genelde ph yükselme eğilimdedir genelde ph düşürücü tüketimi daha fazladır 7,0 altındaki pH değerinde havuz suyu asidik özellik kazanmaya başlar bu da başta yüzücülerde göz yanması ve yüzücülerin vücudunda tahrişe sebebiyet verebilmektedir havuz derzleri izolasyon havuz küpeşteleri de suyun asitik olması sebebi ile aşınmalar meydana gelmektedir ve klor çok aktif duruma geçeceğinden dolayı havuzda klor tüketimi artışı olacaktır.

Suyun pH değerinin ideal değerlerden yukarıda olması özellikle 7,8 değerinin üzerinde olması ise klor dezenfeksiyon oksidiyonu gücünü azaltacaktır.

Hidroklorit asit sıvı ph düşürücü

Sodyumbisülfat toz granül ph düşürücü

Havuz suyu ph Yükseltici

Sodyum bi karbonat pH Ve Alkaliniteyi yükseltmek için kullanılan sodyum bikarbonat içerikli bir kimyasaldır.

Havuz Çöktürücü

Çöktürücü kullanımı günümüz koşullarında eskisi kadar sık kullanılmayan bir kimyasaldır çöktürücü kullanımı havuz suyunda ağır metallerden dolayı suyun yeşil kahverengi tonlarda renk oluşması durumunda sudaki demiri havuz tabanına çöktürme işlemi için genelde kullanılmaktadır diğer kullanım zamanlarından biri ise havuz suyunun ilk dolumun’da kullanılmaktadır havuz çöktürücüsünün yerini günümüzde havuz topaklayıcı parlatıcı almıştır bunun sebebi ise çötürücünün görevi tüm koldial halde askıda duran parçacıkların toplayarak havuz tabanına çöktürtürmesi bu arada havuz kapatılır havuz süpür gesi yapar iken havuz tabanındaki çökelti dağılıp havuz bulandıra bilmektedir bu işlemi zahmetsiz bir şekilde havuz parlatıcı topaklayıcı yapmaktadır

Havuz Parlatıcı Topaklayıcı

Havuzların filtresi, 20-40 mikron altı partikülleri ememez. Bu patiküller normalde görünmez, ancak akşam havuz ışıklarının önünde toz bulutuna benzer biçimde bu partiküller belirir. Parlatıcı topaklayıcılar, bu partikülleri büyütüp havuz kum filtresinde kalmasını sağlar.

Yosun Önleyici

Havuzların en önemli problemlerinden birisi de yosun oluşumudur. Havuzlarda, kullanılan klor seviyesi düşünce, kısa zaman içinde yosun oluşmaya başlayabilir. Havuzlarda yosun oluşumunu önlemek için havuz kimsayalları vardır ve bunlar her hafta havuza uygulanarak, havuzda yosun oluşumu önlenir. Eğer havuz yosun oluşumu fazla miktarda oluşmuşsa, yosun öldürücü kimyasalı havuza uygulanır. Bu kimyasallar, klor ile birlikte kullanılarak yosun oluşumu engellenir.

"Farklı Fikirlere Farklı Çözümler Sunuyoruz."

Bodrum Havuz, Kalitemiz Farkımız

×