Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Havuz Kimyasalları Nelerdir?

Havuz Kimyasalları Nelerdir? sorusu için öncelikle belirmek istediğimiz bir konu var, havuz kimyasalları kullanımı bir çok havuz operatörü havuz bakımı yapan personel veya ev sahibi havuz testti yapmadan havuza periyodik aynı oranlarda kimyasal ilavesi yapmaktadırlar. Havuz kimyasal değerleri havuz suyu sıcaklığı yüzücü sayısı taze su alım miktarı çevreden gelen yaprak toz toprak vs bir çok değişkene bağlı olarak kimyasal tüketimleri değişmektedir.

Havuz Kimyasalları Nelerdir, Neden Kullanılır?

Onun için havuz suyuna her gün belirli oranlarda havuz kloru ve diğer kimyasal malzemeler atılamaz havuz suyu test edilir testin sonucuna göre ihtiyaç duyulması durumunda kimyasal ilave edilir eksik ise tamamlanır havuz kimyasal ilavesi eksik olan ilaçların tamlamasını akşam yapılması önerilmektedir.

Havuz kimyasal İlaçları

Havuz Kimyasalları Nelerdir

Havuz suyunun hijyen ve yüzülebilir olması, herhangi bir enfeksiyon durumunun yaşanmaması için havuz temizleyici kimyasallar kullanılır. Kimyasalların kullanılması Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliklere göre yapılır. Ayrıca tercih edilen kimyasal temizleyici ürünlerin bakanlık tarafından onaylı ürünlerden oluşmasına da dikkat edilmesi gerekir. Bakanlık tarafından onaylanmamış ancak havuzda kullanılan ürünler insan sağlığını tehdit edebilir.

Havuz kimyasalları nelerden oluşur?

Havuz suyunun temizliğinin sağlanması ve yüzülebilir şartlarda olmasını sağlamak adına kullanılan kimyasal ürünler, insan sağlığına zarar vermez. Bu ürünlerin hangileri olduğu ve ne işe yaradıklarına dair bilgiler şöyle:

1. Dezenfektan Havuz Kloru

En çok bilinen havuz kimyasalıdır. Su içerisindeki bakterilerin temizlenmesini sağlar. Ayrıca suda ortaya çıkabilecek mantarlara karşı da koruyucu bir kimyasaldır. İnsan sağlığına bir zararı yoktur. Belli bir orana kadar içme suyunda da kullanılır.

Havuz Kimyasalları Nelerdir

Havuz Kloru Kullanım

En yaygın ve geleneksel havuz suyu dezenfektanı olarak günümüzde klor ve klor bileşikleri kullanılmaktadır.ucuz havuz kimyasalları dezenfektanı olarak kullanılan en fazla havuz kloru yer almaktadır. İdeal serbest klor miktarları ise 1,0-1,5 ppm arasında olmalıdır havuz ph ise 7,2-7,6 ppm arasında iyi belirlenerek istenilen dezenfeksiyon işlemi yapılabilir. Bu bağlamda dezenfekte etmek için kullanılan klorun Su’da belirli bir temizleme yetisine sahip olabilmesi için havuz kimyasal değerlerinin ideal seveyelerinde yeterli olması gerekir aksi bir durum oluşursa havuz suyunda yeterli dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmeyeceği için birçok sorunu beraberinde getirecektir havuz kimyasalı kullanımlarında havuz suyu testi yapılmalı gereken ölçü ve miktarlarda kimyasal kullanılmalıdır.

2. Yosunlaşmayı engelleyici ürünler

Yosunlaşmayı engelleyen kimyasalların doğru bir şekilde kullanımı gerekir. Yosun tutan bir havuza, yosun engelleyici dökülmesinin herhangi bir etkisi olmaz. Henüz yosun oluşmadan önce yosun önleyici takviyelerin yapılması gerekir.

3. Su açıcı ve parlatıcı maddeler

Yosun engelleyici ürünlerle beraber kullanılan su parlatıcı kimyasallar, havuzun estetik bir görünüme sahip olmasında etkilidir. Berrak olmayan bir havuza girmek risklidir. Bu havuzun bakımsız olduğunun işaretidir. Ancak berrak ve parlayan havuzun bakımlarının yapıldığı düşünülebilir.

4. Havuz çöktürücü kimyasal

Aşırı bir şekilde kullanılan havuz içerisinde birtakım kirlerin oluşması mümkündür. Saç, deri, tırnak ve yara kabukları gibi kirlerin yüzücüyü rahatsız etmemesi gerekir. Bunu sağlamak için saç ve deri gibi partikülleri havuz dibine çökeltici kimyasallar kullanılır. Böylece yüzme esnasında herhangi bir saç veya deri, göz ya da ağza girmez. Havuz dibine çöken kirler, havuz pompası ve filtresi ile temizlenir.

5. pH dengeleyiciler

Havuz suyunun pH değeri oldukça önemlidir. çok düşük ve çok yüksek olmaması gerekir. Bu nedenle ara ara ölçümler yapılır ve çıkan sonuca göre pH dengeleyici ürünler kullanılır. Su pH değerinin dengede tutulması, konforlu bir yüzme keyfi için gereklidir.

6. Ayak dezenfekte kimyasalı

Yenilenen yönetmeliklerle beraber toplu kullanılan her havuz için kullanılması gereken bir ürün haline gelmiştir. Sitelerde ve otel havuzlarında kullanılması zorunlu ürün ile suya bulaşan ayak mantarı temizlenir.

Havuz kimyasalı kullanılması neden zorunludur?

Otel ve site gibi yerlerde bulunan havuzlar toplu kullanımına açıktır. Bu havuzlarda ortaya çıkabilecek risklerin giderilmesine yönelik yönetmelikler, belirli kimyasal ürünlerin kullanılmasını zorunlu hale getirir. Havuz kimyasal ürünlerinin kullanılmaması halinde havuz suyunun aşırı kirlenmesi, zararlı ve zararsız bakterilerin üremesi, tüm bunların insan sağlığını tehdit edici bir unsur haline gelmesi söz konusudur.
Gerekli ölçüm ve bakımları yapılmayan havuzlarda yaşanacak sorunlardan işletme sorumludur. Bu nedenle işletmeler kendi personeli veya dışarıdan temin edilecek bakım hizmetleri ile havuzla ilgili yönerge ve mevzuata uygun hareket etmesi gerekir. İnsan sağlığının korunmasına yönelik önlemlerin alınması, kimyasal ürünlerin doğru dozda ve şekilde kullanımı da önemli kılar. Havuz temizleme konusunda yetersiz personel veya kurumlar tarafından yapılan müdahale biçimleri, elde edilmek istenilen etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle, uzman personel tarafından havuz bakımı ile ilgili tedbirler alınması gerekir.

Havuz kimyasal fiyatları ne kadar?

Kullanılması gereken havuz kimyasalları üreticileri ürünleri birden fazla marka tarafından üretilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta satın alınan ürünün bakanlık tarafından onaylı olup olmadığıdır. Çok ucuz ürün temin etmek adına bakanlık tarafından kontrol edilmemiş ürünleri bir şekilde tedarik etmek asla doğru değildir. Bakanlık uzmanları tarafından kontrole tabi tutulmamış ürünler, insan sağlığına zarar verici birtakım ağır metal ve kimyevi içeriğe sahip olabilir. Bu nedenle fiyat odaklı değil, kalite odaklı hareket edilmesi lazımdır havuzunuz için gerekli olan tüm kimyasal ve bakım malzemelerini bodrum havuz fiziki mağazamızdan ve online olarak https://www.e-havuzmarket.com/adresinden temin edebilirsiniz.

×