Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Havuz Kimyasal İlaçları Nelerdir?

Havuz Kimyasal İlaçları havuzlardaki suyun tahlillerinin sağlıklı bir sonuç alabilmek adına dengede tutulması için gereklidir. Suyun berrak ve temiz görünmesi önemliyken mikroplarında bu ortamda barınmaması gerekir. Havuz kimyasalları seviyeleri düzenli aralıklarla su kontrol edilerek gerekli kimyasalların kullanım ölçümleri belirlenmelidir.

Havuz Bakımı İçin Gerekli Olan Havuz Kimyasal İlaçları Nelerdir?

Sağlık bakanlığının da belirlemiş olduğu standartlara uymak sağlıklı bir yol izlemenin en birinci kuralı olabilecektir. Sağlık bakanlığının gerekli bulduğu testlerle yol izlenerek havuzun hijyeni ve ölçülü kimyasal kullanımı sayesinde havuzda sağlıklı bir ortam sağlanabilecektir.

Havuz Kimyasal İlaçları

Genel Havuz kimyasal İlaçları

Her havuzda olması gereken hijyeni sağlamak için belirli standartlar gerekir. Halka açık havuzların temizliğini yine sağlık bakanlığının belirlediği periyotlarla ilerlenmelidir. Havuzlarda kullanılan temizleyici faktörlerden biri olan klor ve klor birleşiklerini kullanmaktır. Ancak sadece bunu kullanmak havuzlarda yeterli hijyen sağlanması mümkün değildir. Aynı zamanda klordan yeterli hijyeni sağlamak için diğer kimyasallarında ölçülü kullanılması gerekir. Havuzdaki klor değeri 1,0- 1,5 ppm olması gerekirken havuzdaki PH miktarınınsa 7,2- 7,6 olması gerekir. Diğer genel olarak kullanılması gereken kimyasallara bakacak olursak, havuz için test kitleri, yosunlaşmayı önlemek için kullanılan kimyasallar, ayak dezenfektanları, PH dengeleyiciler, su açıcı ve suyu parlatmaya yarayan kimyasallar olarak sıralanabilir.

Yosunlaşmayı Önleyici Kimyasallar

Havuz Kimyasal İlaçları

Yosunlaşmış bir havuzda havuz suyu yosun önleyici kullanmak çok etkili olmamaktadır. Bunun için daha kapsamlı bir temizlik gerekmektedir. Yosunlaşma olmadan önce yosun önleyici kimyasalların kullanması gerekmektedir. Yosun önleyici kimyasallar toz veya tablet formları bulunur. Suda bulanıklık oluşturmayıp UV ışınlarından dolayı etkisini kaybetmezler. Direk olarak temas edilmesi durumunda bol su ille temas bölgesi yıkanmalıdır. Havuzdaki yosun önleyici kullanım standarttı 100m3 de 1,5 litre olarak kullanılır. Doğru ölçülerde kullanılmasının önemi yine diğer kimyasalların işlevini gerçekleştirmesi için önemlidir.

Havuz Suyu Test Kitleri

Oldukça kolay olan bu sistem havuzdan alınan bir miktar numune ile havuz suyunun PH ve klor ölçümü yapılabilmektedir. Ölçüm araçlarıyla yapılabilirken tablet formlarda da bu ölçümler sağlanabilir.

Havuz İçindeki PH Dengeleyiciler

Havuz içindeki kloru dengelemek oldukça önemlidir. Çok fazla ya da az olması sağlık açısından risklidir. Bunu dengede tutabilmek adına gerekli periyotlarla suyun PH ölçümü yapılarak gerekli takviye sağlanmalıdır.

Ayak Dezenfektanı

Havuzlarda en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri de mantarlardır. Günümüzde bu soruna sürekli yenilenen yöntemlere dahil olan ayak dezenfektanıdır. Kullanımı birçok alanda zorunlu hala gelmesi ile suya bulaşan mantar enfeksiyonu ayak dezenfektanı sayesinde yok olur.

Havuz Çöktürücü Kimyasallar

Havuz içerisinde yüzücüleri rahatsız edici faktörlerin olması keyifsiz hale gelebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için havuz çöktürücü kimyasallar önerilir. Birçok kişinin girdiği havuzlarda saç, tırnak, deri döküntüleri gibi birçok farklı faktör rahatsız edici olabilir. Bunlar yüzerken kişinin gözüne ya da ağzına girmesi muhtemel ve istenmeyen bir durumdur. Havuz çöktürücü kimyasallar bu döküntüleri havuz dibine çekerek havuz filtresi ve pompası sayesinde havuzdan dışarı atabilmektedir.

Havuz Açıcı ve Parlatıcılar

Görsel olarakta keyif veren havuzların görünüm açısından da temiz görünmesi önemlidir. Bulanık olan havuz suyuna girmek önerilmezken kişilerin bu havuzları kullanmaması kaçınılmazdır. Havuz parlatıcıları kullanarak havuzdaki temiz görüntü sağlanabilir hem de kişilerin gönül rahatlığıyla havuzu kullanması sağlanır.

Havuz Kimyasal Kullanımının Önemi

Toplu kullanılan havuzlar da çok fazla sirkülasyon olur. Bu da havuzlarda çeşitli bakteri oluşumunu hızlandırır. İnsan sağlığını önemli ölçüde etkileyebilecek bu unsurları ortadan kaldırmak adına havuz içi hijyeni sağlamak için profesyonel anlamda temizlik sağlanmalıdır. Havuz kimyasalları anlamında oldukça fazla seçenek mevcuttur. Bu yüzden, kullanılan kimyasalların sağlık bakanlığı onayından geçmiş olan, kimyasalların kullanılması insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yeterli temizlik için ekipman ya da personel yok ise bununla ilgili havuz temizleme hizmeti veren profesyonel yerlerden destek alınmalıdır.

Havuzlardaki kimyasalların kullanımı bilirkişiler tarafından yapılması gerekir. Dengeli ve ölçülü şekilde kullanılmayan havuz kimyasallardan gerekli fayda sağlanmayarak insan sağlığı da riske atılır. Havuzlar belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve bu kontrollerin süreci kesinlikle atlanmamalıdır. Belirlenmiş mevzuatlar çerçevesinde yol izlenmesi havuz içi hijyeni sağlamak için yeterli olacaktır. Site içi veya otel gibi toplu kullanım havuzlarında gerekli denetimler yapılır ve zorunlu olması gerek bütün kurallara uyulması gerekir. Havuz kimyasalları seti fiyatları‘na  buradan ulaşabilirsiniz.

Bodrum havuz kimyasalları, havuz malzemeleri, tuz klor jeneratörleri, tuz klor jeneratörü fiyatları, havuz eşyaları, tuz jeneratörü, tuz jeneratörü fiyatları, havuz tuz jeneratörü, yüzme havuzu malzemeleri, havuz tuz klor jeneratörü, klor jeneratörü ve havuz için gerekli malzemeler için Deva Havuz olarak her zaman bizi arayabilirsiniz.

×