Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Havuz Çeşitleri Nelerdir?

Havuz çeşitleri nelerdir? sorusundan önce havuzu tanımlayalım: Havuz, yüzme amaçlı veya dekorasyon amaçlı kullanılan, taban ve duvar kısmı sert maddelerle sıvanan, içi su ile doldurulan çukurdur.
Havuzlar Eğlence, sağlık, turizm ve spor amacıyla kullanılırlar ve son zamanlarda yoğun ilgi görmektedirler.

havuz çeşitleri

Deniz ve sahillere olan ulaşım güçlüğü ve dinlenme, serinleme ihtiyaçları, insanların havuzlara olan ilgisinin artmasına sebep olmaktadır. Şehir içinde yapılan havuzlar ulaşım açısından, insanlara eğlenceli bir ortam sunmaktadır.

Gündelik hayatın koşuşturmacasına kısa bir mola vermek amacıyla ideal olan yüzme havuzlarının bazıları, yıl boyunca sürekli olarak kullanılabilmektedirler. Havuzlar genelde pek çok insan tarafından kullanıldığı ve toplu kullanım alanı olduğu için, temizliği ve dezenfeksiyonu düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi durumda havuz suyundan, insanların çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalanmaları vakaları oluşur.

Bu açıdan havuzların periyodik olarak temizlenmesi ve bakımlarının yapılması sağlık açısından zaruri bir durumdur. Havuzlarda oluşan organik, inorganik kir ve maddelerin hijyenik olarak temizlenmesi de ancak tuz klor jeneratörü ile mümkün olmaktadır. Bunun yanında dezenfeksiyon amaçlı kullanılan havuz temizleme kimyasalları da, havuzların hijyenik olarak kalması için çok önemlidir.

Eğlenceli zamanlar geçirmek, havuzunuzu sürekli olarak insanların güvenle kullanabilmeleri için ve havuzlarda mikrop oluşmaması için havuz dezenfeksiyon yöntemleri hakkında yılların bilgi, birikimi ile Bodrum Havuz firması olan Deva havuz firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Yapım yöntemi ve kullanım amaçlarına göre havuzların, çok sayıda çeşidi bulunmaktadır.

Havuz çeşitleri nelerdir?

Eğlence havuzları
Olimpik yüzme havuzları
Su oyunları havuzları
Kapalı yüzme havuzları
Termal havuzlar
Terapi havuzları
Atlama havuzları
Dekoratif havuzlar

En Çok Kullanılan Havuz Çeşitleri Hangileridir?

Havuz deyince ilk olarak akla eğlence amaçlı havuzlar akla gelir. Bunda dolayı eğlence olanaklarına sahip havuzlar daha çok tercih edilmektedir.

Yüzme keyfini yaşatan havuzlar da, tercih edilen havuz çeşitlerindendir. Açık yüzme havuzları, spor ve eğlenceli zaman geçirmek için idealdir. Açık yüzme havuzları, daha çok yaz aylarında tercih edilmektedir. Havuz lambaları ile ışıklandırılan havuzlar gece, ısıtma sistemi bulunan havuzlar ise kış aylarında da kullanmak mümkün olmaktadır. Açık yüzme havuzlarında, merdiven, can simidi ve ip gibi havuz ekipmanlarının olması zorunludur.

×